Ajal, millal kriuksuv pehme lumi otsustas maha tulla, matkasid Tartu Rakendusliku Kolledži (VOCO) 22 töötajat mööda matkaradu, et jõuda lõpuks pooleldi läbikülmununa Võõpsu mesilasse talvisele meemaale.
Enne kui seltskond tervisest pakatavaid matkalisi kohale jõudis, sai ette valmistatud väike mesitaru kastide peale ehitatud einelaud, kus peal ootas kuum kohv, tee ning kõhutäiteks pehmed ja magusad meesaiad.
Et matkalistel oleks külmas õues mett hea saiale määrida, siis sai purgiga mesi eelnevalt kuumas veevannis mõnusalt pehmeks ja soojaks aetud. Külmast kangetele kontidele on parim ikka soe jook ja südamesoojad meesaiad.
Matkaliste kohalejõudes oli tore näha neid säravaid nägusid, kes kuuma jooki ja meesaiu nähes läksid rutakalt einelauda uurima.
Pakkusime saiamäärdeks meie erilist polüfloorset ja augustis vurritatud mett, mille maitse on haruldane, põnev ja ürdine. Tavalise meega seda kindlasti võrrelda ei saa ja sellega nõustusid ka meid külastanud matkajad.
Keegi ei jäänud janusse ega magusa suuta ning ka igavus ei olnud tappev, sest plaanis oli teha põnev ringkäik meie mesilas.
Näidatud sai talvituvaid mesitarusid, mesila masinaparki ning räägitud paljudest huvitavatest faktidest, mis puudutab mesilasi, mett, mesiniku ametit ning kogu selle süsteemi ilu ja võlu.
Matkalistel oli ringkäigu ajal ka palju huvitavaid küsimusi, mille kohta uuriti lisaks: erinevate mesilastõugude kohta; millal mesindamine on hobi ja kuidas seda muuta äriks; millised on inimeste peamised hirmud seoses mesilastega; kui palju tööd on mesilaste pidamisega; kuidas mesilased toetavad ökosüsteemi; millest tuleneb Võõpsu mesila mee omapärane maitse jpm.
Need on teemad, millest kõigest saab pikalt ja põhjalikult rääkida ning üllatada faktidega, mille peale muidu poleks tulnud.
Mesilased on ühed põnevad olevused, kes toodavad meile veel põnevamat saadust – mett. On olemas hobimesinikke, tõsisemaid entusiaste ning pühendunud mesinikke, kelle jaoks on mesindus armastatud igapäevatöö.
Võõpsu mesilas on hetkel 15 mesilaspere. Järgmise aasta eesmärk on suurendada peresid lausa 75ni. 15 mesilaspere suudab aastas toota tervelt tuhat liitrit mett. Seega järgmine aasta saab olema eriti ootust ja elevust täis.
15-20 mesilaspere läbivaatamine võtab algajal aega umbes 1 terve päev ja seda tööd on vaja teha kord nädalas. Lisanduvad juurde muud ettevalmistavad tegevused talvel ja kevadel ning järeltegevused sügisel. Muidugi ei puudu tööde nimekirjast ka mee töötlus, et see lõpuks oleks ilusti purgikestes ja valmis hilisemaks maiustamiseks.
Kuna Võõpsu mesila asub Räpinas, siis meie mesilaste korjeala sisse jäävad ebatavaliste taimestikega alad nagu näiteks Räpina Aianduskooli park. Parki on õpilased istutanud väga palju erinevaid taimi, mis muidu ühel tavalisel maastikul koos ei ilmneks – tavapärased kui ka võõrast päritolu puud, põõsad, lilled, ravimtaimed jpm.
Ka istutavad Räpina inimesed oma koduaedadesse järjest enam huvitavaid lilli ja muid taimi, mis meelitavad mesilasi. Nii moodustubki kogu sellest suurest õienektarite buketist kokku väga omapärase maitsega Võõpsu mesila mesi.
Ka VOCO matkaja Silvar ütles, et kõigile meeldis väga see ebatavaline maitse, mis Võõpsu mees on. Maitses oli tunda mingisuguse taime maitset või oli see ehk terve maitsete bukett, mis selle lõi.
Maitse on meie meel ebatavaline tõesti, aga seda ainult heas mõttes! Ei saa öelda, et see oleks üks konkreetne taim, mis looks sellise omapärase maitsenüansi, kuid kindlasti kogu see õienektari mitmekesisus on see, mis teeb Võõpsu meest selle, mis ta on.
Orgaaniline mesi on täis erinevaid bioaktiivseid ühendeid ja mikroelemente. Mee tarbimine külmal ajal nagu praegu, on suurepärane viis ennetada haiguseid ja haigestumise korral saada hea tervis kiiremini tagasi.
Usume, et meie talvised matkajad pääsesid külmetusest, sest meie orgaaniline mesi sisaldab kõiki neid häid koostisosi, et saada mee kasulikkusest maksimum.
Jääme ootama järgmiseid matkalisi meie juurde kuuma teed ja kohvi jooma ning muidugi maitsvaid meesaiu sööma!